Innuici pochodzący z Grenlandii spożywają mnóstwo tłuszczu pochodzenia morskiego, bogatego w kwasy omega-3. W ich języku występuje ponad 40 słów określających śnieg, ale nie mają ani jednego określenia na zawał serca. Badania nad dietą Grenlandczyków w latach 70. zapoczątkowały zainteresowanie świata naukowego kwasami omega-3.
Najlepsze jakościowo kwasy omega-3 pochodzą z łososia. Łosoś oraz foka zawierają unikalną mieszankę tych nienasyconych kwasów tłuszczowych, bogatą we wszystkie trzy ich rodzaje, w przeciwieństwie do większości gatunków ryb, które posiadają DPA jedynie w bardzo małych ilościach.
Relatywna wielkość ludzkiego mózgu i ilość DHA różni się znacznie od mózgów większości zwierząt. DHA to cząsteczka, która mogła znacząco wpłynąć na rozwój inteligencji człowieka, a wszytko to za sprawą zmiany pożywienia opartego głównie o ryby, nie mięso, co nastąpiło kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Może to być powodem, dla którego DHA jest najobficiej występującym kwasem omega-3 w mózgu i dlaczego tak bardzo nasze zdrowie jest zależne od tych kwasów.
Naukowcy z takich instytucji jak Oxford, Cambridge i Harvard przeprowadzili ponad 10 000 badań nad kwasami omega-3 odkrywając przy tym bogactwo ich korzyści zdrowotnych. Jest to prawdopodobnie najlepiej przebadany składnik odżywczy na świecie.
Zapewnienie odpowiedniej ilości kwasów omega-3 jest szczególnie ważne dla kobiet ciężarnych i karmiących. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca dzienne spożycie kwasów omega-3 na poziomie 600 mg dla kobiet w ciąży i 1000 mg dla kobiet zagrożonych porodem przedwczesnym.
Badania epidemiologiczne wskazują, że niski poziom omega-3 może być powiązany z większym ryzykiem wielu chorób. Osoby z nadwagą wydają się być szczególnie podatne na niskie poziomy nienasyconych kwasów tłuszczowych i potrzebują je dodatkowo uzupełniać, aby zaspokoić dzienne normy. Osoby z BMI powyżej 30 powinny być zatem szczególnie skoncentrowane na uzyskaniu wystarczającej ilości kwasów omega-3.
Już ponad tysiąc lat temu Wikingowie wydobywali płynny tłuszcz z fok i morsów, a następnie pili go, aby zyskać siłę i cieszyć się dobrym zdrowiem. Tłuszcz morski zawsze był ważny w diecie Norwegów, a tran i omega-3 są znanymi norweskimi produktami eksportowymi.
Łosoś jest bogaty w antyoksydant zwany astaksantyną. Astaksantyna ma czerwoną barwę i to ona odpowiada za kolor mięsa łososia oraz kapsułki OmegaMarine™. Pomaga zachować świeżość, która w przypadku olejów omega-3 jest kluczowa i pozwala uniknąć jełczenia mogącego powodować zmniejszoną skuteczność preparatu.
Tłuste ryby są najlepszym źródłem kwasów omega-3, zaleca się je spożywać nawet 2-3 razy w tygodniu. Niestety są one drogie, a wiele osób po prostu ich nie lubi. Dwie kapsułki OmegaMarine™ dziennie wystarczą, aby zaspokoić zalecane dzienne zapotrzebowanie na omega-3, nawet jeśli w ogóle nie jesz ryb.
Mieszkańcy Japonii i Korei Południowej spożywają bardzo dużo ryb i mają najwyższy na świecie udział kwasów omega-3 w błonach komórkowych (około 10%). To może być jednym z powodów, dla których żyją tak długo, w porównaniu z innymi nacjami.
We współczesnej diecie brakuje nam równowagi pomiędzy kwasami omega-3 i omega-6. U naszych przodków z epoki kamienia stosunek tych kwasów był na wyrównanym poziomie, a w zdrowej diecie śródziemnomorskiej, bogatej w ryby i warzywa, wynosił 2:1. Obecnie Europejczycy jedzą coraz więcej przetworzonej żywności, będącej głównym źródłem kwasów omega-6, co spowodowało niebezpieczny wzrost tego stosunku do 25:1! Jest to bardzo niezdrowy trend, dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zaleca większe spożycie omega-3, aby zrównoważyć nadmiar żywności przetworzonej w naszej diecie.
Producenci wytwarzający tran lub omega-3 o smaku syntetycznej cytryny, pomarańczy czy wanilii maskują w ten sposób złą jakość surowca oraz utlenienie oleju. Utlenienie może odpowiadać za niższą jakość oleju. OmegaMarine™ jest wytwarzana z naturalnych składników, bez wzmacniaczy smaku i zapachu, ponieważ nie mamy nic do ukrycia.